VPN przez przeglądarkę internetową (SSL-VPN) – opis usługi

VPN

VPN (ang. Virtual Private Network) to technika zapewniająca połączenie dwóch maszyn (komputerów) z wykorzystaniem sieci publicznej (np. Internetu) w taki sposób, iż komputery te „widzą się” nawzajem, tak jakby znajdowały się fizycznie w jednej sieci. Dodatkowo ruch w tunelu VPN może być szyfrowany.

Pracownikom PG oferowana jest usługa VPN umożliwiająca pracę z lokalizacji zdalnej (np. z domu lub z miejsca wyjazdu służbowego) tak, jak gdyby komputer użytkownika podłączony był do sieci uczelnianej PG. Możliwość ta jest szczególnie przydatna nauczycielom akademickim, którzy z domu mogą np. wypełniać protokoły egzaminacyjne w systemie Moja PG. Tradycyjnie, zestawienie takiego połączenia wymaga m.in. instalacji dodatkowego oprogramowania, zapewnienia właściwych i aktualnych certyfikatów oraz wykonywania odpowiednich czynności. Taki sposób pracy bywa wymagający pod względem technicznym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, CUI oferuje usługę VPN-a w oknie przeglądarki internetowej (SSL-VPN), dużo prostszą w obsłudze:

  • bez instalowania i konfigurowania dodatkowego oprogramowania,
  • bez generowania i regularnego odświeżania certyfikatów.

Usługa ta sprawdzi się w przypadku uzyskiwania dostępu do „typowych” usług IT, takich jak portal MojaPG lub Repozytorium Dokumentów. Uzyskanie niestandardowych dostępów po VPN-ie (np. do określonych stacji roboczych) nadal wymagać będzie zastosowania oprogramowania OpenVPN.

Dla kogo?

Usługa udostępniana jest pracownikom PG posiadającym aktywne konto w systemie Moja PG.

Jak uzyskać dostęp?

Do uzyskania dostępu wystarczy urządzenie podłączone do Internetu oraz nowoczesna przeglądarka internetowa, taka jak: Mozilla Firefox, Chrome, Opera lub Edge w zaktualizowanej wersji. W przeglądarce należy wejść na adres vpn.pg.edu.pl i zalogować się, podając login i hasło jak do portalu MojaPG.

Gdzie znaleźć pomoc?

Wsparcie w postaci instrukcji obsługi dostępne jest na stronie pomoc.pg.edu.pl/vpn/ssl-vpn.

Wsparcie w tym zakresie zapewnia również Zespół Helpdesk. Informacje o sposobie kontaktu z Helpdeskiem zamieszczono na stronie cui.pg.edu.pl/helpdesk.