Sieć bezprzewodowa Eduroam – opis usługi

Siec

Eduroam (Educational Roaming) jest międzynarodowym projektem, którego głównym założeniem jest udostępnianie bezpiecznego dostępu do Internetu pracownikom i studentom instytucji akademickich. Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej udostępniana jest bezpłatnie bezprzewodowa sieć Eduroam, którą lokalnie administruje CUI.

Szczegółowy opis usługi zamieszczony jest na dedykowanej witrynie eduroam.pg.edu.pl.

Dla kogo?

Usługa udostępniana jest studentom i pracownikom PG posiadającym aktywne konta w systemie Moja PG.

Jak uzyskać dostęp?

Studenci oraz pracownicy PG uzyskują dostęp do sieci za pomocą danych logowania analogicznych jak do systemu Moja PG. Nazwa użytkownika (login) musi być podana włącznie z domeną, tj. dla pracowników login@pg.edu.pl, a dla studentów login@student.pg.edu.pl.

Dostęp do sieci może być realizowany na dwa sposoby:

  • bez użycia certyfikatów (metoda jest szybsza w konfiguracji, cechuje ją jednak zmniejszone bezpieczeństwo – np. w przypadku podszywania się innych sieci pod Eduroam),
  • z użyciem certyfikatów (metoda jest bardziej wymagająca w konfiguracji, wymagane jest m.in. posiadanie ważnego certyfikatu użytkownika, cechuje ją dobry stopień bezpieczeństwa).

Szczegółowe informacje zawarte są w instrukcji na stronie pomoc.pg.edu.pl/eduroam.

Gdzie znaleźć pomoc?

Wsparcie w postaci instrukcji obsługi dostępne jest na wspomnianej powyżej stronie pomoc.pg.edu.pl/eduroam.

Wsparcie w tym zakresie zapewnia również Zespół Helpdesk. Informacje o sposobie kontaktu z Helpdeskiem zamieszczono na stronie cui.pg.edu.pl/helpdesk.